Tarım ve Hayvancılık Sektörlerine Fuar Bereketi 48 Ülkeden 305.726 Ziyaretçi

Tarım ve Hayvancılık Sektörlerine Fuar Bereketi 48 Ülkeden 305.726 Ziyaretçi
 
Kuruluşumuz Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından hazırlanan BURTARIM 2016, Bursa 14. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 9. ULUSLARARASI HAYVANCILIK VE EKİPMANLARI FUARI,
 
16 Ekim 2016 Pazar günü saat 18.00’de Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde sona erdi.  
 
Ersözlü;  “Fuarlar Her Yıl Yükselen İvmesi ile Sektördeki Liderliğini Bir Kez Daha Gözler Önüne Serdi.” 
Başarılı geçen Fuarları değerlendiren Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları bu yıl da sektörden beklediği ilgiyi gördü. 22 ülkeden 451 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 7 ayrı salondan toplam 75 bin m2 alanda hazırlanan Fuarlar, 5 gün boyunca 48 ülkeden 305.726 kişi tarafından ziyaret edilerek sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne serdi, sektör ekonomisinin normalleştiğinin önemli bir göstergesi oldu.
 
Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın İzmir’de gerçekleştirmiş olduğu “Milli Tarım Projesi” lansmanında yaptığı açıklamalar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK’in de fuar alanında yapmış olduğu açıklamalar neticesinde Türk tarım fuarlarına ilk kez bir günde Türkiye’nin dört bir yanından 100 binin üzerinde rekor sayıda çiftçi akın etti, izdihama yol açtı” dedi.
 
Ülkemizde düzenlenen tüm tarım fuarları arasında 7 iklim kuşağına uygun ürün yelpazesinin sergilendiği Fuarlar, aradan geçen 14 yıl sonunda dev bir sektör buluşması haline geldi. Fuarlar yapılan iş bağlantıları ile Türkiye tarım makineleri ihracatının %10’unu karşılayabilecek potansiyele erişti. Yenilikçi çiftlik uygulamalarına uygun modern tarım aletleri ve teknolojilerinin sergilendiği, traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına büyük katkı sağlayan Fuarlar sektöre büyük moral sağladı. Bu yıl da Fuarlar Bursa şehrinin ekonomisine, sosyal ve kültürel hayatına yaptığı katkılar birçok sektörün yüzünü güldürdürdü" dedi.
 
Kıtalar Arası Köprüleri Kuran, Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinin Dev Buluşması
Tüyap yurtdışı ofislerinin etkili çalışmaları, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Fuarlara yurtdışından Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İngiltere, İsrail, İspanya, İsviçre, İtalya, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan’dan gelen alım heyetleri yaptıkları ticari iş birlikleri ile sektördeki ülke ihracat hacmini arttırdı.
 
Bu yıl da ülkemizin 78 ilinden organize edilen 2000’e yakın otobüs ile sektör ilgililerinin ve profesyonellerin fuarda olması sağlandı.
 
İkili İş Görüşmeleri Organize Edildi
KOSGEB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile 14 Ekim Çarşamba günü Fuar alnında,  yurtdışından gelen iş adamları ile katılımcı firmalarımız arasında ikili iş görüşmeleri düzenlendi.  
 
Bursa Tarım Kongresi 4. Kez Kapılarını Açtı
Fuarlar ile eş zamanlı; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Ziraat Odaları Bursa İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde dördüncü kez organize edilen Bursa Tarım Kongresi, 13 – 14 – 15 Ekim 2016 tarihlerinde  Çekirge Konferans Salonu'nda gerçekleşti.
 
Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Fuarda Kutlandı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizasyonu ile 14 Ekim Cuma günü; Bursa üreten kadın derneklerinin üyeleri Fuarımızı ziyaret etti.  Güçlü tarım kaynaklarının yer aldığı ülkemizin güçlü kadınları sektörün önemli fuarına ayrı bir renk kattı.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK Fuarı Ziyaret Etti
15 Ekim Cumartesi günü Fuarlarımızı ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ülkemizin en önemli üretim sektörlerinin başında gelen tarım sektörü ile ilgili yaptığı açıklamalar ile çiftçilerin yüzünü güldürdü.  Havza Bazlı Üretim Desteği’nin ayrıntıları hakkında bilgi aktaran Bakan Çelik, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü de kutlayarak yaptığı açıklamalar ile üreten kadınlara moral ve destek verdi.
 
Fuarlar, Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği,  KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleri alınarak, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliği ile hazırlanmıştır.
 
Fuarlarımıza gösterdikleri ilgiden dolayı tüm katılımcılarımıza, ziyaretçilerimize ve basınımıza teşekkür eder, önümüzdeki yıl 11 – 15 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları’nda tekrar bir arada olmayı dileriz.
 
Saygılarımızla,
TÜYAP BURSA FUARCILIK A.Ş.
 
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN